Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.05.2008 10:45 - Собствеността е гарантирала развитието на човечеството
Автор: burov Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1290 Коментари: 1 Гласове:
0



imageАтанас Димитров Буров е роден на 30 януари 1875г. в Горна Оряховица. Средно образование завършва в Габрово, а висше – в Париж-Сорбоната. Дипломира се като юрист и финансист.
В началото на ХХ век Буров се установява в София. В политическия живот влиза като член на Народната партия. През 1911-1913г. е подпредседател на 15 обикновено Народно събрание. От 1 юни до 4 юли 1913г. министър на търговията в кабинета на Стоян Данев. Същия пост заема и в коалиционния кабинет на Александър Стамболийски от 6 октомври 1919 до 20 май 1920. По време на втория сговористки кабинет ( 4 януари 1926 – 29 юни 1931г.), воден от Андрей Ляпчев, е министър на външните работи и вероизповеданията. При управлението на Народния блок е депутат в Народното събрание. След преврата от 19 май 1934г. е в опозиция на политическите режими и влизането на България в Тристраниния пакт оценява като заплаха за националната независимст.
Правителството на Константин Муравиев (2-9 септември 1944г.), в което Буров е министър без портфейл, скъсва с прохитлеристката политика. Започналият процес на демократизация е прекъснат от влизането на съветските войски в страната и с предаването на властта от военните на комунистическата партия и Отечествения фронт.
Домашният арест, присъдата на Народния съд и престояването в затвора до края на лятото на 1945г. не сломяват волята на Буров да се бори за парламентарно демократичен ред. В усложнената обстановка той оценява достойнствата на Никола Петков и възлага на него големи надежди за сплотяване на демократичните сили и за предотвратяване на опасността от установяване на тоталитарен режим. След процеса срещу Н. Петков и разтурянето на опозиционните партии Буров е изселен от София. От 14 май 1948 г. заедно с жена си е жител на Дряново.
Обществено-политическата и стопанската дейност на Ат. Буров се основава на солидни знания и широка култура, на задълбочено вникване в опита на западните демокрации и личните, а в много случаи и приятелски контакти с изтъкнати държавници на съседните нам страни, на Франция, Италия, Англия и други европейски държави. Той съчетава качествата на голям държавник и общественик: честност, политическа толерантност, гражданска доблест и морал. Чужд на политическата и стопанската конюнктура, Буров мисли в перспектива и ни е завещал идеи и схващания с непреходна стойност за извисяването на българския дух.

Икономистът
„Какво има да стане със собствеността като институт подир столетия, аз не зная и не искам да бъда пророк върху социални възможности, които днес не мога да предвидя. Онова обаче, което зная и което твърдя със сичката сила на моето убеждение, то е, че този институт е изиграл в развитието на човешкия живот най-крупната роля, каквато въоще един институт може да изиграе...Този институт е възбудил човешката енергия към максимално напрежение и ...всъщност е гарантирал развитието на човечеството.”
„Капиталът, дори банков, не е нито спекулативен, нито производителен, нито кожодерски. Той е капитал, то е едно средство за производство. И същият този капитал, който в даден момент може да действува като спекулативен капитал, утре, ако има добри условия, ще се обърне в продуктивен капитал. Къде е резервоарът на този капитал, тъй да се каже? Това са спестяванията, които по-специално се намират в банките.”
„По отношение на вътрешния и външния капитал...Чуждият капиталист няма да дойде сам да направи фабрика, той няма да доийде сам да раздава кредит. Той ще търси известна българска група, солидна, с която ще влезе в известни отношения, в сътрудничеството на която ще повери свойте средства, която ще трябва да го гарантира във всяко отношение...Ако обаче българският капиталист стои в затвора, ако българското дружество е изложено да плаща 100% от своите печалби, ако цялата тази отровна атмосфера пълни парламента, пълни събранията, пълни редакциите на вестниците, ако ние се задушаваме в едно чувство на омраза и завист....кажете ми, за бога, кой разумен чужденец ще дойде спокойно в тая подивяла страна да хвърля своите милиони.”

Личен архив на Недялка Велева-Бурова Чернови на Ат. Буров, 1922г.

„Ние смятаме, че от чисто буржоазна точка, работничеството трябва да бъде протежирано, не защото искаме да демагогствуваме, а защото едно производство засилено изисква като предварително условие едно работничество обезпечено материално, повдигнато културно, което да чувствува интереса, който има самото то, да запази и засили производството.”
Из реч, произнесена на 29 юни 1919г

Дъжавникът
Идеалът на Буров е ние, българите, да „вървим по пътя на демокрацията, която ще бъде и стопанска, и политическа, и социална, защото тези три вида демокрации образуват трите клона на едно и също дърво, което има общ дънер.”
Двигател на демократичния процес е буржоазията. „Нейната историческа мисия е била да скъса веригите, които са сковавали не само свободната човешка мисъл, но и свободния човешки труд...Буржоазията е всичката онази просветена част на един народ, която по инстинкт и по интерес бди и пази режимите на политическата и стопанската свобода... Онази част от буржоазията, която смята да образува от себе си някаква привилегирована класа, за да използвува благата на държавата и обществото, онази буржоазия, която често пъти търси наемници, за да пазят нейните интереси в ущърб на обществените интереси, тя не е буржоазията, за която говоря.”

Из реч, произнесена на 21 май 1933г.

Буров е чужд на всички екстремистки действия. Привъженик е на движението по „утъпканите и проверени пътища”, на постоянството в труда и спестовността. „За мен и за вас, господа, във времената, в които живее България, при това общо недоверие, при тия още незаздравени рани...може да има само една разумна политика:да се свием в черупката си и да заработим с общи усилия за нашето вътрешно консолидиране, за нашето издигане като културна държава, за нашето финансово и стопанско закрепване, за да представляваме един елемент с по-голяма стойност на европейския пазар.”
Личен архив на Недялка Велева-Бурова Чернови на Ат. Буров,1920г.

Дипломатът
„ . . Никой да не си представя, че възможно искрено, дълго и трайно приятелство между България и нейните съседи, ако цената на туй приятелство бъде пожертвуване правата на българските малцинства.
„Каква политика препоръчвам? – политика на търпеливо чакане, политика на непрекъсната доказателство за нашето лоялно миролюбие и нашето желание и воля да бъдем разбрани от нашите съседи; политика на близост и търсене подкрепа у всички велики държави без изключение.”
„Ние трябва да бъдем европейци, ако чувствуваме, че имаме нужда от Европа... В името на свещените интереси на България, в името на кървавите страдания на народа ни нека да си дадем дума да направим всички усилия, за да можем да се представим пред европейската обществена съвест.”
Из реч, произнесена в Народното Събрание на 6 юни 1933г.

Родолюбецът
„България стоеше на първо място по отношение на своята стопанска независимост. Ние се гордеехме, че в младата България, с български капитали, с български инженери, с български работници ние направихме пристанища, направихме железници, създадохме материалната култура на България. Построихме фабрики и тръгнахме към едно интензивно стопанско развитие.”
Личен архив на Недялка Велева-Бурова Чернови на Ат. Буров, 1922 г

Изтерзана, България е поставена днес на съд – този съд ще продължи до окончателното сключване на мира. Всички управници и граждани сме длъжни да направим крайни усилия, за да облекчим съдбата й... Да свием прочее временно партийните си знамена. Да избягваме дребнавите домогвания за партийно надмощие. Да си подадем братска ръка, за да подпрепим делото на правителството за създаване на мощна, свободна, демократична България.”
„Мир” 16 окомври 1944г.




Гласувай:
0



Следващ постинг

1. merita - Този политик и бизнесмин е прите...
09.08.2008 20:41
Този политик и бизнесмин е притежавал наистина завизни знаия и култура.Разсъжденията му са и днес така актуални и направо пророчески.Ако повечето ни политици мислеха като него , прогреса на България е гарантиран.За съжаление съм песимистка , като гледам развитието ни през последните 15 години.Поздрав!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: burov
Категория: Бизнес
Прочетен: 111283
Постинги: 31
Коментари: 12
Гласове: 531
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031